Read Filin Yolculuğu by José Saramago Free Online


Ebook Filin Yolculuğu by José Saramago read! Book Title: Filin Yolculuğu
The author of the book: José Saramago
Edition: Kırmızı Kedi Yayınevi
Date of issue: 2013
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 6.58 MB
City - Country: No data
Loaded: 1051 times
Reader ratings: 5.9

Read full description of the books:



Kıta Avrupası'nın en batısından, Lizbon'dan Viyana'ya doğru yola çıkan bir fil ile bakıcısı yoksul Subhro'nun ve bu tuhaf yolculuğun hikâyesidir Filin Yolculuğu. 16. yüzyılda, Portekiz kralı III. João, kuzeni Kutsal Roma-Germen İmparatoru II. Maximilian'a hediye olarak gönderir fil Süleyman'ı. Süleyman ile Subhro, yanlarında kendilerine eşlik eden Portekiz kralının korumaları ve yardımcı ırgatlarla zorlu yolculuklarına başlarlar. Portekiz'i, İtalya'yı, Alpler'i geçerken hayatlarında ilk kez bir Hintliyle karşılaşan, ilk kez bir fil gören köylüleri ve kasabalıları şaşırtır ve etkilerler. Yolculuğun ikinci bölümünde bizzat İmparator Maximilian ve karısı Maria tarafından karşılanır ve Viyana'ya onlarla birlikte giderler. José Saramago'nun bu en eğlenceli romanında, fil terbiyecisi Subhro'nun erdemi, pasifist felsefesi ve yaşama bakışındaki doğallık ve Süleyman'ın emir kabul etmeyen doğası, yolculuğun ritmini belirlerken, insanların ruhlarında değişimlere yol açar. Hinduizm, mistisizm ve Hıristiyanlık hikâyeleriyle, mucizelerle renklenen romanda Süleyman ve Subhro'nun dokunduğu insanlar, kilisenin söz verdiği türden bir mucizeyle karşılaşmazlar ama bu yabancılar onların ruhlarında derin izler bırakır. Saramago her zamanki ince mizahıyla, muhteşem metaforlarıyla ve insana dair gözlemleriyle olağanüstü bir yolculuğu anlatıyor.


Download Filin Yolculuğu PDF Filin Yolculuğu PDF
Download Filin Yolculuğu ERUB Filin Yolculuğu PDF
Download Filin Yolculuğu DOC Filin Yolculuğu PDF
Download Filin Yolculuğu TXT Filin Yolculuğu PDF



Read information about the author

Ebook Filin Yolculuğu read Online! José de Sousa Saramago (pronounced [ʒuˈzɛ sɐɾɐˈmagu]) was a Nobel-laureate Portuguese novelist, playwright and journalist. He was a member of the Portuguese Communist Party.
His works, some of which can be seen as allegories, commonly present subversive perspectives on historic events, emphasizing the human factor rather than the officially sanctioned story. Saramago was awarded the Nobel Prize for literature in 1998. He founded the National Front for the Defense of Culture (Lisbon, 1992) with among others Freitas-Magalhaes. He lived on Lanzarote in the Canary Islands, Spain, where he died in June 2010.

A foundation with his name was established in 2007; its main aims are cultural promotion, particularly of Portuguese literature and authors. The A Viagem do Elefante.


Reviews of the Filin Yolculuğu


CHARLES

Why do I need to write a phone number?

NOAH

There are some interesting pages

VICTORIA

Phone number you need to drive to protect against robots. I indicated the phone and downloaded without registration.

NOAH

Why do you ask me to write a phone?

HOLLY

Great book!




Add a comment




Download EBOOK Filin Yolculuğu by José Saramago Online free

PDF: filin-yolculuu.pdf Filin Yolculuğu PDF
ERUB: filin-yolculuu.epub Filin Yolculuğu ERUB
DOC: filin-yolculuu.doc Filin Yolculuğu DOC
TXT: filin-yolculuu.txt Filin Yolculuğu TXT