Read Kadınlar by Charles Bukowski Free Online


Ebook Kadınlar by Charles Bukowski read! Book Title: Kadınlar
The author of the book: Charles Bukowski
Edition: Parantez Gazetecilik ve Yayıncılık
Date of issue: 2003
ISBN: 9758441795
ISBN 13: 9789758441792
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 21.87 MB
City - Country: No data
Loaded: 1243 times
Reader ratings: 4.4

Read full description of the books:Arka Kapak

Bukowski'nin en çok okunan, üzerinde en çok konuşulan, tartışılan romanı.

Kadınlar, Bukowski'nin en çok okunan, üzerinde en çok konuşulan, tartışılan romanı. Hayatında önemli yer etmiş, aşık olduğu, peşlerinden koştuğu, birlikte yaşadığı kadınları anlattığı romanı.
Kadınlar, Bukowski'nin kadınlarla ilişkilerini ve cinsel hayatını olabildiğince açıklıkla anlattığı en önemli romanı olarak da kabul ediliyor. Rahat ve serbest bir anlatımı tercih etmesiyle dikkati çekmiş Bukowski, kısa kısa bölümlerden oluşturduğu ve bol diyalogla kurduğu bu romanında Hemingway ve Fante ile kıyaslanıp onlar kadar başarılı ve özgün bulunmuş.

Yaşam öyküsünün yazarı Howard Sounes şöyle yazıyor; "Bukowski'nin eski kız arkadaşlarından pek çoğu, kendilerini kitaplarına malzeme yaptığından habersizdi. Seks hayatlarını bütün açıklığıyla anlatırken onların iznini almadığı da ortadaydı. Kadınlar nihayet 1978 Aralık'ında yayınlandığında Linda Lee Beighle ile evlenmeden önce yaşamını paylaştığı kadınlar hayli rahatsız oldu. Kadınlar'ın, yazarın diğer kitaplarından fazla satması bu rahatsızlığı daha da artıracaktı."

Kadınlar, iyi, rahat anlatımı ve konusunun ilginçliği yanında taşıdığı mizah unsurlarıyla da dikkati çeker. Kahramanı Henry Chinaski'yi ve onun kadınlarla ilişkilerini neredeyse okuyucuya kahkaha attıracak kadar tatlı bir dille ama eleştiri oklarını eksiltmeden anlatır. Sık sık kendini eleştirmeyi de ihmal etmez.
Kadınlar, Avi Pardo'nun türkçesiyle tekrar okuyucularıyla buluşuyor.

Yazar:Charles Bukowski
Çevirmen:Avi Pardo

Sayfa Sayısı: 320
Baskı Yılı: 2003
Dili: Türkçe
Yayınevi: Parantez Gazetecilik ve Yayıncılık


Download Kadınlar PDF Kadınlar PDF
Download Kadınlar ERUB Kadınlar PDF
Download Kadınlar DOC Kadınlar PDF
Download Kadınlar TXT Kadınlar PDFRead information about the author

Ebook Kadınlar read Online! Henry Charles Bukowski (born as Heinrich Karl Bukowski) was a German-born American poet, novelist and short story writer. His writing was influenced by the social, cultural and economic ambience of his home city of Los Angeles.It is marked by an emphasis on the ordinary lives of poor Americans, the act of writing, alcohol, relationships with women and the drudgery of work. Bukowski wrote thousands of poems, hundreds of short stories and six novels, eventually publishing over sixty books

Charles Bukowski was the only child of an American soldier and a German mother. At the age of three, he came with his family to the United States and grew up in Los Angeles. He attended Los Angeles City College from 1939 to 1941, then left school and moved to New York City to become a writer. His lack of publishing success at this time caused him to give up writing in 1946 and spurred a ten-year stint of heavy drinking. After he developed a bleeding ulcer, he decided to take up writing again. He worked a wide range of jobs to support his writing, including dishwasher, truck driver and loader, mail carrier, guard, gas station attendant, stock boy, warehouse worker, shipping clerk, post office clerk, parking lot attendant, Red Cross orderly, and elevator operator. He also worked in a dog biscuit factory, a slaughterhouse, a cake and cookie factory, and he hung posters in New York City subways.

Bukowski published his first story when he was twenty-four and began writing poetry at the age of thirty-five. His first book of poetry was published in 1959; he went on to publish more than forty-five books of poetry and prose, including Pulp (1994), Screams from the Balcony (1993), and The Last Night of the Earth Poems (1992).

He died of leukemia in San Pedro on March 9, 1994.


Reviews of the Kadınlar


LUCAS

Why do you need to write a phone?

THEO

The book liked more than the previous

AMELIA

Do you need a book to diversify your evening? Maybe you found her.

DANIEL

Frankly, double

ELSIE

Phone number you need to drive to protect against robots.
Add a comment
Download EBOOK Kadınlar by Charles Bukowski Online free

PDF: kadnlar.pdf Kadınlar PDF
ERUB: kadnlar.epub Kadınlar ERUB
DOC: kadnlar.doc Kadınlar DOC
TXT: kadnlar.txt Kadınlar TXT