Read Eski Hastalık by Reşat Nuri Güntekin Free Online


Ebook Eski Hastalık by Reşat Nuri Güntekin read! Book Title: Eski Hastalık
The author of the book: Reşat Nuri Güntekin
Edition: İnkılâp Kitabevi
Date of issue: 1996
ISBN: 9751001811
ISBN 13: 9789751001818
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 38.30 MB
City - Country: No data
Loaded: 1377 times
Reader ratings: 6.1

Read full description of the books:Benim için ne kadar eksiği olursa olsun Reşat Nuri Güntekin Türk Edebiyatı'nın romancıları içinde üst sıralarda. Bu zamana kadar okuyup da keyif almadığım bir romanı olmadı sanırım. erek merak edici kurguları gerek karakterleri tasvirdeki başarısı Reşat Nuri'yi ayrı bir yere koymama sebep oluyor. Eski Hastalık ile birlikte onun başarısını bir kere daha anladım diyebilirim.

Eski Hastalık, okuduğum romanlarının birçoğuna göre çok daha "oturmuş" bir romandı. Gerek olay örgüsü gerek karakterleri bakımından son derece başarılıydı. Yalnızca ben Yusuf'un iç dünyasına biraz daha fazla inebilmeyi çok isterdim. Bazı yerlerde ne hissettiğini tam olarak çözememek beni bir miktar üzdü. Bununla birlikte Reşat Nuri, tıpkı diğer romanlarındaki gibi yine çok başarılı bir kadın yaratmış. Züleyha'yı okumak oldukça keyifliydi.

Eski Hastalık, Reşat Nuri'nin pek bilinen bir kitabı değil. Ben de tavsiye üzerine okudum, iyi ki okumuşum. Kesinlikle okunması gereken Reşat Nuri kitaplarından biri. :)


Download Eski Hastalık PDF Eski Hastalık PDF
Download Eski Hastalık ERUB Eski Hastalık PDF
Download Eski Hastalık DOC Eski Hastalık PDF
Download Eski Hastalık TXT Eski Hastalık PDFRead information about the author

Ebook Eski Hastalık read Online! Reşat Nuri Güntekin (Istanbul, 25 November 1889 - London, 13 December 1956) was a Turkish novelist, storywriter and playwright. His novel, Çalıkuşu ("The Wren", 1922) is about the destiny of a young Turkish female teacher in Anatolia; the movie was filmed on this book in 1966, and remade as TV series in 1986. His narrative has a detailed and precise style, with a realistic tone. His other significant novels include Yeşil Gece ("Green Night") and Yaprak Dökümü ("The Fall Of Leaves")

Biography

His father was a major in the army. Reşat Nuri attended primary school in Çanakkale, the Çanakkale Secondary School and the İzmir School of Freres. He graduated from Istanbul University, Faculty of Literature in 1912. He worked as a teacher and administrator at high schools in Bursa and Istanbul, then as an inspector at the Ministry of National Education (1931). He served as the deputy of Çanakkale between 1933 and 1943 in the Turkish Parliament, the chief inspector at the Ministry of National Education (1947), and a cultural attaché to Paris (1950), when he was also the Turkish representative to UNESCO.

After his retirement, he served at the literary board of the Istanbul Municipal Theatres. He died in London, where he had gone to be treated for his lung cancer. He is buried at the Karacaahmet Cemetery in İstanbul.


Reviews of the Eski Hastalık


LEO

The book has disappointed, little new, lots of water!

LEO

Why are you asking for a phone number?

GRACE

Why are you asking to write a phone number?

OWEN

I read the whole book with a stupid smile on my face. General advice to everyone!

ALICE

Why do they ask for a phone?
Add a comment
Download EBOOK Eski Hastalık by Reşat Nuri Güntekin Online free

PDF: eski-hastalk.pdf Eski Hastalık PDF
ERUB: eski-hastalk.epub Eski Hastalık ERUB
DOC: eski-hastalk.doc Eski Hastalık DOC
TXT: eski-hastalk.txt Eski Hastalık TXT